امروز چهارشنبه 09 خرداد 1403 ساعت 22:42:29
اولین رویداد مدیریت بحران ایران قوی 1401
سال 1402 رهبری
مدیریت بحران شهر اسلامشهر
برگزاری مانور مواجهه اضطراری با نشست و ریزش مرکاپتان در اسلامشهر

به گزارش روابط عمومی مدیریت بحران شهرداری اسلامشهر، این مانور آموزشی در رابطه با نحوه مواجهه با شرایط اضطراری ریزش و نشت مرکاپتان از بشکه‌های نگهداری با برنامه‌ریزی امورHSEو واحدهای عملیاتی اداره گاز و با مشارکت ستاد مدیریت بحران شهرداری، سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی، سازمان هلال احمر و اورژانس شهرستان اسلامشهر به اجرا درآمد.

داود غلامی مدیر بحران شهرداری اسلامشهر در این خصوص گفت: هدف از اجرای این مانور را آشنایی دستگاه‌های امدادی و خدمات‌رسان با مخاطرات ایمنی و زیست محیطی ماده بودار کننده مرکاپتان و رعایت الزامات مربوطه در زمان ریزش و نشت این مواد جهت جلوگیری از بروز معضلات زیست محیطی عنوان کرد. در این مانور پس از برخورد ناایمن با بشکه‌های مرکاپتان و نشت مواد مرکابتان و ریزش آن به محوطه، نشتی مربوطه سریعاً مهار و نسبت به خنثی سازی مواد و ایمن سازی محل ایستگاه اصلی تقلیل فشار گاز اقدام گردید.

وی اظهار داشت: ممکن است اتفاقاتی ناشی از خطاهای انسانی در حین انجام کار روی دهد یا حرکات خرابکارانه برای ایجاد ناامنی روانی و رعب و وحشت در مردم توسط افراد خرابکار صورت گیرد که لزوم اجرای این مانور در این رابطه می‌باشد.

غلامی با اشاره به اهمیت اجرای چنین مانورهایی در سطح شهرستان و ارائه آموزش های لازم مربیان و نجات گران، تصریح نمود: شناسایی نقاط قوت و ضعف پرسنل خطوط گاز در مواقع بحرانی، برآورد میزان کمبود‌ها ونیاز‌های آموزشی، ارزیابی میزان آمادگی پرسنل ایستگاه‌های اصلی تقلیل فشار در واکنش سریع اضطراری کاهش آسیب‌ها به پرسنل و تأسیسات و محیط زیست، توانمندسازی نیروی انسانی و تأسیسات در برابر مخاطرات ناشی از تهدیدات، اطمینان از آماده بودن تجهیزات در مقابله با شرایط بحرانی، بالا بردن سطح آمادگی پرسنل عملیاتی در صورت بروز هرگونه حادثه و بحران غیر مترقبه، تمرین و کسب آمادگی در خصوص طرح‌های مدیریت واکنش در شرایط اضطراری و بهبود بخشیدن و هماهنگی بین سازمان‌های تخصصی و واحد‌های مسئول جمله اهداف این مانور بود.

مرکاپتان یک ترکیب شیمیایی گاز طبیعی بی بو است و از ترکیب متان تیول یا مرکابتان برای بو دار کردن آن استفاده می‌شود. معمولاٌ مقداری مرکاپتان را به گاز طبیعی اضافه می کنند تا در صورت نشت گاز انسان متوجه خطر شود. 

احادیث
سعی کن عظمت در نگاه تو باشد نه آنچه بدان مینگری
وضعیت آب و هوا
اوقات شرعی
نظرسنجی
نظر شما درباره سایت چیست؟
نمایش نتایج
آمار بازدید کنندگان
بازدید امروز: 375
بازدید دیروز: 518
بازدید کل: 989951