امروز جمعه 07 مهر 1402 ساعت 10:36:16
اولین رویداد مدیریت بحران ایران قوی 1401
سال 1402 رهبری
مدیریت بحران شهر اسلامشهر
افتتاح مرکز اسناد و کتابخانه تخصصی مدیریت بحران شهر تهران و رونمایی از 7 کتاب

افتتاح مرکز اسناد و کتابخانه تخصصی مدیریت بحران شهر تهران/ رونمایی از 7 کتاب- 1395/2/26


به گزارش روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ، در این مراسم که با حضور رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، رئیس سازمان مدیریت بحران تهران ، معاونان، مدیران، متخصصان و جمعی از اعضای مراکز علمی و جمعی از کارشناسان برگزار شد، اسماعیل نجار در خصوص اهمیت دانش افزایی در حوزه مدیریت بحران گفت: نکته مهم در انتشار آثار نظری در این حوزه تلاش برای تبدیل این دانش به دستورالعمل های کاربردی است تا بتوانیم آثار آن را در تصمیم گیری ها مشاهده کنیم.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: موضوع دیگری که باید به آن توجه کرد توانایی ساده سازی مفاهیم تخصصی برای تاثیرگذاری بیشتر در حوزه آموزش همگانی است که در این زمینه با کمبودهایی مواجه هستیم.

وی درباره راه اندازی کتابخانه تخصصی مدیریت بحران شهر تهران گفت: جای چنین مرکز اسنادی که حاوی مطالبی در زمینه مدیریت بحران به صورت جامع و کامل باشد خالی بود، کار ارزشمندی است و باید دسترسی آن برای همه افراد علاقمند فراهم شود.

دکتر احمد صادقی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نیز در این مراسم با اشاره به این که طی سال های اخیر تولید و انتشار مباحث نظری در زمینه مدیریت بحران رشد خوبی داشته ، گفت: چاپ و انتشار  کتاب، گام اول در این زمینه است، گام بعدی نیز ترویج این کتب و تلاش برای دسترسی شهروندان به مطالب تهیه شده است.

وی یکی از اهداف مهم در راه اندازی مرکز اسناد و کتابخانه تخصصی در سازمان را از بین بردن موانع برای دسترسی آسان به اطلاعات در این زمینه نام برد و یادآور شد: با تشکیل این مرکز دسترسی متخصصان و  محققان به دانش لازم در این زمینه فراهم می شود.

دکتر صادقی با اشاره به شکل گیری نهضت دستورالعمل نویسی صورت گرفته در سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: در آینده نزدیک این دستورالعمل ها رونمایی می شود.

وی خاطرنشان کرد: دستورالعمل مقابله با سیلاب با برگزاری جلسات متعدد تهیه شده و به زودی تصویب خواهد شد. دستورالعمل فعال سازی مرکز مدیریت بحران و مستندسازی حوادث نیز از دیگر دستورالعمل های در دست تهیه است.

در این مراسم همچنین دکتر عباس استاد تقی زاده قائم مقام سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در خصوص ترجمه و انتشار سند سندای به عنوان یکی از اسناد مهم جهانی در زمینه مدیریت بحران گفت: بر اساس استراتژی های سازمان ملل در حال حاضر سه سند مهم در خصوص مدیریت بحران مبنای تصمیم گیری قرار گرفته است که اسناد سندای، توسعه پایدار و تغییرات آب و هوایی را شامل می شود.

وی افزود: دانش زیادی در حوزه مدیریت بحران در جهان تولید شده که باید بعنوان چارچوب عمل و اقدام مورد توجه قرار گیرد.

در ادامه حیدر کلهری معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان گزارشی از فعالیت های انجام گرفته در زمینه انتشار کتاب های جدید و راه اندازی مرکز اسناد و کتابخانه سازمان ارائه داد و گفت: تلاش می کنیم تا این مرکز به مرکز اطلاع رسانی در حوزه مدیریت بحران تبدیل شود و متخصصان و محققان بتواند برای دریافت انواع خدمات در این زمینه به این مرکز مراجعه کنند.

وی همچنین گفت: یکی از برنامه های تدوین شده در این مرکز برگزاری جلسات ماهانه نقد و بررسی کتاب های تخصصی در حوزه مدیریت بحران است که با تلاش های صورت گرفته به زودی اجرایی می شود.

 وی در پایان  از انتشار 20 کتاب تخصصی در حوزه مدیریت بحران تا پایان سال 95 در سازمان خبر داد.

همچنین در مراسم رونمایی از تازه های انتشار سازمان مولفان هفت کتاب حوزه مدیریت بحران از جمله دکتر مهدی زارع، دکتررضا اسماعیلی، دکتر بیژن یاور دکتر نعمت حسنی و  دکتر عباس استاد تقی زاده به معرفی مختصر آثار انتشار یافته پرداختند.

آشنایی با کلیات قوانین مدیریت بحران در ایران، ژاپن و آمریکا، مدیریت سیلاب شهری، چارچوب سندای برای کاهش خطر بلایا، چارچوب کنوانسیون تغییرات اقلیمی، افزایش آمادگی، پاسخگویی و بازسازی، آیا آماده اید و طرح ملی مدرسه آماده عناوین  هفت کتابی است که در مراسم  رونمایی شد.
نظرات کاربران
هیچ نظری ثبت نشده است.
نظر خود را ثبت کنید:
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیک:
@
نظر شما:
عبارت امنیتی:
احادیث
فرصت ها همچون ابر مي گذرند.
وضعیت آب و هوا
اوقات شرعی
نظرسنجی
نظر شما درباره سایت چیست؟
نمایش نتایج
آمار بازدید کنندگان
بازدید امروز: 275
بازدید دیروز: 298
بازدید کل: 900424